NIE ŁAM SIĘ! PROGRAM WCZESNEGO WYKRYWANIA OSTEOPOROZY

Realizacja Programu polityki zdrowotnej: edukacja w zakresie osteoporozy i wczesne wykrywanie osteoporozy w latach 2023-2025 jest finansowana z Subfunduszu rozwoju profilaktyki wyodrębnionego w ramach Funduszu Medycznego, o który jest mowa w ustawie z dnia 7 października 2020r. o Funduszu Medycznym (Dz. U. poz. 1875) oraz budżetu Miasta Łodzi.

Celem programu jest profilaktyka oraz edukacja w zakresie profilaktyki pierwotnej osteoporozy, zapobiegania upadkom oraz postępowania w sytuacji podwyższonego zagrożenia złamaniami osteoporotycznymi. Szczególną korzyścią udziału w tej inicjatywie jest możliwość skorzystania ze specjalistycznego badania oraz konsultacji lekarskiej w krótkim terminie.

Program kierowany jest do mieszkanek Łodzi w wieku powyżej 65 lat. Do udziału w nim zakwalifikować mogą się również kobiety w wieku 40-64 lat z co najmniej jednym dodatkowym czynnikiem ryzyka złamania osteoporotycznego (przebyte złamania, złamania biodra u co najmniej jednego z rodziców, obecne palenie tytoniu, stosowanie glikokortykosteroidów, zdiagnozowane reumatoidalne zapalenie stawów, obecność schorzenia silnie związanego z osteoporozą, spożywanie 3 lub więcej jednostek alkoholu dziennie).

WSPARCIE W RAMACH PROJEKTU

Pierwszym etapem udziału w projekcie jest ocena ryzyka złamania osteoporotycznego przy wykorzystaniu narzędzia FRAX. Wspomniana ocena oraz rekrutacja do udziału w programie realizowana jest na terenie całego miasta w wymienionych poniżej przychodniach miejskich (w godz. 11:00 – 17:00).
Aby skorzystać z ww. oceny ryzyka należy zgłosić się do wybranej przychodni z listy. Zapisy nie są wymagane

Kobiety, u których ryzyko poważnego złamania osteoporotycznego wyniosło powyżej 5%, zostaną zakwalifikowane do wykonania badania densytometrycznego DXA (badania gęstości kości) wykonanego na szyjce kości udowej. Badanie będzie połączone z poradą specjalisty, która zostanie zrealizowana w dniu badania.

EDUKACJA

Poza badaniami i poradami, każda zainteresowana osoba będzie mogła zwiększyć swoją wiedzę na temat osteoporozy w trakcie wykładów, które będą organizowane cyklicznie w wybranych lokalizacjach na terenie Łodzi. Podczas wykładów uczestnicy zapoznają się z zagadnieniem osteoporozy, jej przyczynami, profilaktyką, metodami diagnostyki i leczenia.

Najbliższe wykłady odbędą się w maju i w czerwcu:
- 13 maja o godz. 13:00
w Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora przy ul. Nastrojowej 10
- 13 czerwca o godz. 13:00 w Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora przy ul. Cieszkowskiego 6
- 18 czerwca o godz. 15:00 w ramach Łódzkiej Akademii Zdrowia w Dużej Sali Obrad UMŁ, przy ul. Piotrkowskiej 104.

Podczas spotkań będzie wykonywana również ocena ryzyka złamania osteoporotycznego i kwalifikacja do badania densytometrycznego.

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych w zakresie współadministrowania w ramach realizacji „Programu polityki zdrowotnej: edukacja w zakresie osteoporozy i wczesne wykrywanie osteoporozy w latach 2023 -2025”

Biuro Projektu:

Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ